Proton forum,siteye erişim için DNS ayarını 4.2.2.5 olarak değiştirin
Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? 2508

Join the forum, it's quick and easy

Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? 2508
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Proton kullanıyorsun ve diğer arkadaşlarınla buluşmak,fikir alışverişinde bulunmak mı istiyorsun...Doğru yerdesin..

Anket

Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?

Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_lcap75%Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_rcap 75% [ 15 ]
Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_lcap20%Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_rcap 20% [ 4 ]
Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_lcap5%Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Vote_rcap 5% [ 1 ]

Toplam Oylar : 20

Hepsiburada

En son konular

» oto teyp için aux mp3 girişi
tarafından toneofnature Çarş. Kas. 20 2013, 09:56

» Tanışma...
tarafından ysfbzkrt525 Salı Kas. 20 2012, 07:23

» Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?
tarafından yigido5885 Paz Kas. 13 2011, 10:54

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :( uyumlu bulabılırsem cok makbule gececek
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:20

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :(
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:13

» Yeni Foruma Geçiyoruz
tarafından Aynadim Ptsi Nis. 04 2011, 06:17

» Proton'a uyumlu diğer markaların parçaları
tarafından deha83 C.tesi Nis. 02 2011, 01:11

» Kontak Anahtarı
tarafından edarguner Salı Mart 29 2011, 17:24

» OTOGAZ SİSTEMLERİNİ GÜVENLİ BULUYORMUSUNUZ ?
tarafından YILMAZ Salı Mart 29 2011, 09:29

» Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ?
tarafından halkekmek Ptsi Mart 28 2011, 21:05

» Yedek Parça Hakkında
tarafından dursunbicim Cuma Mart 25 2011, 10:57

» İnternette proton parcası satan siteler
tarafından edarguner Perş. Mart 24 2011, 08:34

Hepsiburada
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 11 kişi Paz Mart 13 2011, 09:50 tarihinde online oldu.
Facebook
Hoşgeldiniz
Untitled Document
Hoşgeldin :
Toplam 0 Mesajın Var.
ProtonClub 4801 Gündür Yayında.
Konu Sayısı
246
Üye Sayısı
245
Son Kaydolan Üyemiz https://protonclub.yetkin-forum.com/u245

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ?

+9
kadirkayik
sitayiskar
YILMAZ
dursunbicim
4G92P
clean220
edarguner
Aynadim
fish46
13 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? C.tesi Şub. 26 2011, 20:01

fish46

Merhaba 99 model proton 416 var. Bütçem kısıtlı olduğu için sıralı olmayan lpg taktırmak istiyorum. Ne dersiniz

2Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? C.tesi Şub. 26 2011, 22:17

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

ben atikerin mixerlisini takdırdım.tabi sıralı kadar performanslı değil.bi %5-10 güç kaybı var.mixerli takdıracaksan ustan iyi olmalı.hali hazırda 21krş yakmakta uzun yolda

En son Aynadim tarafından C.tesi Şub. 26 2011, 22:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

http://www.protonclub.org

3Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? C.tesi Şub. 26 2011, 22:18

edarguner

edarguner
Moderatör
Moderatör

Enjeksiyonlu motorlarda sıralı olması gerekiyor biliyorum. Karbüratörlü araçlara takılan dönüşümün arabayı mahvettiğini ve ekonomi sağlamadığını duydum. Yoks herkes ondan taktırırdı.

clean220

clean220
Sessiz

arkadaslar bunlar gaz bayı lerinin sallamaları sıralı cıkmadan yani turkiyeye gelmeden önce mikserliler cok kalıtelidiyerek onlar lanse etti ve milletin aracına taktı simdi yeni mikserli aracını götur bu kotu gel sıralı takalım diyorlar.hepsi para kazanma oyunları mikserdede sıralıdada pirensip hemen hemen aynı güç kaybı mikserli yada sıralı olduğundan yasanmıyor lpg nin benzine göre daha düşük oktan olayı gaz takdırdıysan ister sıralı ister mikser güç kaybı olacaktır.hem güçle ne işimiz var onuda anlamadım güç isteyen aracında jp4 yakıtı kullansın.

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Yanlış bilgi var Lpg'nin oktanı benzine oranla daha fazladır.
Lpg regulatörü ve de enjektörleri ne kadar iyi ise o kadar güç kaybı yaşanmaz
Mikserli sistemde guc kaybı yasanır. Mantıken dusunun bı yerde 4 silindire de enjektörle puskurtulen gaz var bı yerde karısık gonderılen var.

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

sıralı ile mixerli arasında illaki fark olacaktır.neticede enjektörlerler pistonlara en yakın noktadan püskürtme var.mixerde hava girişine rast gele gönderme olayı var.

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

mikserli ve sıralı arasında bir fark yok aslında benim aracım 416 sıralı kadirkayık oda forum üyesi aynı sitede oturuyoruz ondada 416 var araç mikserli yakıt ve perfonmansı benimkiyle aynı ne çalışmasında ne gidişinde bir fark yok.

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

peki testinizi yaparken yük durumu ve yokuş faktörlerini dikkate aldınız mı? yada boş depo ile aynı yakıtı aldığınızda ortalama aynı km hızla ne kadar yol gidebildiniz? bu verileride paylaşırsanız durum netlik kazanır.bizide bilgilendirmiş olursunuz.özellikle aynı litre ile alınan yol bilgisi.

edarguner

edarguner
Moderatör
Moderatör

O zaman şunu sormadan edemeyeceğim veya ben yanlış biliyorum. Neden herkes 1000 liradan aşağıya vermeyip sıralı taktırıyor? Sonuçta mikserliler 300liradan başlıyor en pahalısı 400-500 lira?

clean220

clean220
Sessiz

bu tamamen teknolojı daha önce mikserliler cıkmıstı sonr asıralı bu hep boyledır.peki suan tuplu tv ler 200 lira civarı nıye kımse almıyorda yenı tv alan lar lcd yada led tv alıyor sorusunun cevabı cunku o daha yenı teknolojı sonucta ikis gaz sıstemındede fark yok.burada herkes muhendıs edaları yapmasın sankı test yaptık verileri elimizde.atesleme sıstemı saglam olduktan sonra mikserliden hiç birsey olmaz.en ekonomıği aslında benzın fakat fiyat sıkıntısı lpg takdırıyor.litre bazında lpgli araclar daha fazla yakar.hayır diyenler denesin gorsun uzun yolda benzın suankı fıyatlarla daha ekonomık işte bunu ben test ettım.ben sıralıyıda kullandım suankı aracım mıkserlı sıralıdan daha ıyı iki aracımda protondu kimse su iyi bu iyi dye kulaktan sallamsın.sıralı sistemler sureklı ayar sorunu var inanmayan denesin sureklı ayar bozulur ve yakıt yukselır.mikserde civata ile ayar yapıldımı uzun sure bozulmuyor.

edarguner

edarguner
Moderatör
Moderatör

clean220 demiş ki:bu tamamen teknolojı daha önce mikserliler cıkmıstı sonr asıralı bu hep boyledır.peki suan tuplu tv ler 200 lira civarı nıye kımse almıyorda yenı tv alan lar lcd yada led tv alıyor sorusunun cevabı cunku o daha yenı teknolojı sonucta ikis gaz sıstemındede fark yok.burada herkes muhendıs edaları yapmasın sankı test yaptık verileri elimizde.atesleme sıstemı saglam olduktan sonra mikserliden hiç birsey olmaz.en ekonomıği aslında benzın fakat fiyat sıkıntısı lpg takdırıyor.litre bazında lpgli araclar daha fazla yakar.hayır diyenler denesin gorsun uzun yolda benzın suankı fıyatlarla daha ekonomık işte bunu ben test ettım.ben sıralıyıda kullandım suankı aracım mıkserlı sıralıdan daha ıyı iki aracımda protondu kimse su iyi bu iyi dye kulaktan sallamsın.sıralı sistemler sureklı ayar sorunu var inanmayan denesin sureklı ayar bozulur ve yakıt yukselır.mikserde civata ile ayar yapıldımı uzun sure bozulmuyor.

Öncelikle bilgilendirme tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.Ben eski tip mikserli olanların araca zarar verdiğini, ayar tutmadığını vs.. biliyordum. Dediğiniz gibi otomatik lpg geçmesi, kaza veya yangında belki daha güvenli olmasından dolayı sıralı tercih ediliyor.

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Yahu sıralıda nerde ayar bozuluyormuş
Sıralı sistem enjeksiyonu olan araclar ıcın uretılmış... Daha az güç kaybı daha az yakıt tasarrufu sağlamasaydı kime satacaklardı...Hadi sattılar bu insanlar uyanmayacak mıydı fark olmadığına...
Ben illalah ettm eski tip lpg'den 2 gun calısmasın 3.gun patlamalar yaparak gıdıyordu...Şimdi ise 1o bın km'de bir gaz filtresini değiştirip ayara sokup ( ki o da kontrol amaclı ) cıkıyorum. Gönül ister hiç kullanmayalım ama lütfen eski sistemi savunmayalım. Birini dediğiniz gibi elle ayar veriyorsunuz öbüründe beyin aracın beyni ile aynı değerle hava yakıt oranını hesaplayıp gönderiyor.

YILMAZ

YILMAZ
Meraklı
Meraklı

arkadaşlar,daha dün servisteydim,eski sistem lpg nin gaz kelebeğinin bozulmasına
neden olabileceğini söylediler.ayrıca sıralı sistemde enjektörler en uygun zamanda yakıt püskürttüğü için en iyi verimi sağlamaktadır.

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

sıralı sistemin tek avantajı aracın lpg ye alışıpta daha sonra benzinde calışmama gibi problemleri ortadan kaldırıyor zira mikserli araçların bir çoğunda bu sorun mevcut araç lpgye alışıyor benzinde kullanmak istediğinizde problem çıkarıyor.

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

mixerde yanmayan gazıbasınçla dışarı atılması olayı vardır.dolayısıyla hava filtresini deler.sıralıda bu olay yoktur.sıralı benzin performansını verir.mixerde olay emme basma tulumba hesabıdır.havagirişine bağlanan hortumla yakıt-hava karışımı emmeye ordan pistona gelir.sıralıda ecu yardımıyla yakıt-hava karışımı hesaplama ile pistona yakın yerden emmeye verilir.

sitayiskar

merhabalar, bu bahsettiğiniz hava filtresi delinmesi olayı nedeniyle 3000 km'de 416 otomatiğimin hava filtresini değiştirmek zorunda kaldım. bariz plastik erimesi gibi filtre ortasına yakın bir yerden erimişti. aldesa mixerli sitem var benimkinde de. yanmayan gazı asgaride tutmak için sürüşte ne gibi şeylere dikkat etmek gerekir acaba? Mustafa.

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

bujilerini ve buji kablosunu 10 binde yenile yanmayan gaz olmaz. 222

sitayiskar

teşekkürler üstad. bir şey daha eklemek istiyorum. ben yeni bir hususi araç kullancııs olduğumdan bazı basit konular bile benim için soru oluşturabiliyor. az önce internetten arattığımda proton için bosch marka ujiler ön planda, bir de lpd bujisinden bahsediyorlar? bu konuda proton için buji ve kabloda özel bir marka ya da model var mıdır? şimdiden tekrar teşekkürler.

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

kitapcıkğında 416 lar için,
1-NGK BKR5E-11
2-NIPPENDENSO K16PR11
3-CHAMPION RN12YC4 olarak geçiyor.seçim sizin 333

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Eski forumda ben baya paylaşmıştım bu buji yağ filtresi v.s olayını Smile

Arabanın bujisi neyse onu kullan boşver Lpg bujisi mujisini...

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

arabam mikser sistem 10 yıldır üzerindeymiş. sorun tık diye tüpe geçmesi 10 yıllık ama benzine alınca da hiç sorunsuz çalışıyor buda enjektörlere daha zarar vermediğini gösterir. onno usta vardır çok ugraştı gazla, beğenmedi olmaz dedi onca seneye ramen kullananlar memnun bazen pratikte teorik olandan farklı sonuçlar çıkıyor. onno usta motoru öldürür demiş bence bu araç bir 12 yıl daha bana mısın demez. onno usta saygındır sevilir sayılır ancak bu konuda ilk dediginde israrlı. kanıtı yok. mikserde de durum benzer ayarını yapmassanız enjeksiyonluda da sorunlar olur.enjeksiyonlu olanda yokuş aşagı yakmaz ancak mikserde yakar bu da bir gerçek. ama gördügüm kadarıyla çok bir farkı yok.

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Sıralı sistem arabaya ilaç gibi gelir mikserli sisteme göre...

23Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Çarş. Mart 16 2011, 00:03

yolda

ben sıralı sistem tavsiye ederim 5 ay oldu taktıralı çok mennunum önceki aracımda mikserli vardı 2 ayda bir ayarı bozulurdu mikserli devamlı sorun çıkarır

24Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Çarş. Mart 16 2011, 10:55

umera

Moderatör
Moderatör

Lpg takılacaksa illa ki sıralı olsun.
Fakat 1500 lira veripte italyan almaya gerek yok.
Atiker Mitsu ve bizim araçlara biçilmiş kaftan.
Bende milano var çevrenızde varsa oda olabilir.
Sıralı kit guzel bir montaj ve iyi bir ayar ile size benzin keyfi yaşatabilir.

25Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Perş. Mart 24 2011, 09:43

haraşo

benim araç mikserli orta swichte benzinle çalışıyor ısınınca gaza geçiyor.anlamadım şimdi sıralımı

26Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Perş. Mart 24 2011, 09:46

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

motor ustunde 4 adet lpg enjektoru var mı?

27Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Perş. Mart 24 2011, 09:52

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

haraşo demiş ki:benim araç mikserli orta swichte benzinle çalışıyor ısınınca gaza geçiyor.anlamadım şimdi sıralımı
hocam mikserli denilen sistem sıralı sistem gelmeden önce karbüratörlü araçlar için yapılan eski tip. 8-10 yıllıksa muhtemelen mikser lpg sistemlidir. ancak en garantilisi açıp kaputu bakmak birde bende mikser ısınmadan geçiyor gaza bu yönden senin sistem muhtemelen sıralıdır. (arkadaş ne yazdım ya dedektif gibi mübarek Razz )

28Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Perş. Mart 24 2011, 10:12

haraşo

gaz beyinden çıkıyor aliminyum ince uzun bir silindirden sonra hava filtresine giriyor
benzin enjektörlerinin oralarda kablo var birsürü onlarda enjektörleri uyutuyor mışıl mışıl.sistem sıralı değil belki yarı sıralıdır ancak kendi kendine ısınınca gaza geçmesine anlam veremedim.ha bu arada lpg swichindeyse lpgde ilk çalıştırışta çalışıyor zaten

29Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Empty Geri: Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ? Perş. Mart 24 2011, 20:46

sitayiskar

geçen hafta sonu bosch lpg bujilerini taktırdım. 4 adet. şimdilik farkedebildiğim tek fark düşük devirlerde daha çabuk gaz yemesi oldu. otomatik 416 mın vites aralıklarının geniş olmasından dolayı gazdaki bu dezavantajı sanki biraz hafifletmiş gibi görünüyor. onun hricinde eski bujiler denso marka imiş, usta çıkardığında baktım tertemizdiler. hasılı merakımı gidermiş oldum bana maliyeti ise 4*13 + 10 tl ustalık+10 tl tekrar gaz ayarı. tüketim değerlerinde bir iyileştirme yaparsa haber veririrm dostlar Smile

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

haraşo demiş ki:gaz beyinden çıkıyor aliminyum ince uzun bir silindirden sonra hava filtresine giriyor
benzin enjektörlerinin oralarda kablo var birsürü onlarda enjektörleri uyutuyor mışıl mışıl.sistem sıralı değil belki yarı sıralıdır ancak kendi kendine ısınınca gaza geçmesine anlam veremedim.ha bu arada lpg swichindeyse lpgde ilk çalıştırışta çalışıyor zaten
valla senin sistem daha bir ilginç geldi bana bende 2000 devire ayarlı araç ilk benzinle ama ben gaza basar basmaz 2000 devirde gaza gaçiyor.

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

sitayiskar demiş ki:geçen hafta sonu bosch lpg bujilerini taktırdım. 4 adet. şimdilik farkedebildiğim tek fark düşük devirlerde daha çabuk gaz yemesi oldu. otomatik 416 mın vites aralıklarının geniş olmasından dolayı gazdaki bu dezavantajı sanki biraz hafifletmiş gibi görünüyor. onun hricinde eski bujiler denso marka imiş, usta çıkardığında baktım tertemizdiler. hasılı merakımı gidermiş oldum bana maliyeti ise 4*13 + 10 tl ustalık+10 tl tekrar gaz ayarı. tüketim değerlerinde bir iyileştirme yaparsa haber veririrm dostlar Smile

platin iridyum buji mi taktırdınız

halkekmek

halkekmek

haraşo demiş ki:benim araç mikserli orta swichte benzinle çalışıyor ısınınca gaza geçiyor.anlamadım şimdi sıralımı

eski corollamda bu sisteme sahipti(2000 model enjeksiyonlu). peder bey yaptı montajını(hakkını vermem gerek, duayendir.) tam sıralı değil bu sistem yarı diyelim. mixerli sistem montelidir ancak çalışma prensibi biraz daha farklı tek noktadan manifold girişi yapılıyor, klasik mikserli gibi patlama olayı kesinlikle yok. tek dezavantajı, sıralı sistem gibi performans-yakıt değerleri benzindeki gibi kalmıyor. biraz düşüyor performans tek nokta olduğu için, yakıt değerleri de biraz yüksek sıralı sisteme nazaran. umarım açıklayıcı olmuştur.

halkekmek

halkekmek

buji konusunda 4g92p ye katılıyorum, lpg bujisi tamamen aldatmaca.
aracın üzerinden çıkan eski bujinin aynısını bulun takın (memnunsanız tabi)

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]