Proton forum,siteye erişim için DNS ayarını 4.2.2.5 olarak değiştirin
Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
LPG ve Arıza Lambası 2508

Join the forum, it's quick and easy

Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
LPG ve Arıza Lambası 2508
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Proton kullanıyorsun ve diğer arkadaşlarınla buluşmak,fikir alışverişinde bulunmak mı istiyorsun...Doğru yerdesin..

Anket

Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?

LPG ve Arıza Lambası Vote_lcap75%LPG ve Arıza Lambası Vote_rcap 75% [ 15 ]
LPG ve Arıza Lambası Vote_lcap20%LPG ve Arıza Lambası Vote_rcap 20% [ 4 ]
LPG ve Arıza Lambası Vote_lcap5%LPG ve Arıza Lambası Vote_rcap 5% [ 1 ]

Toplam Oylar : 20

Hepsiburada

En son konular

» oto teyp için aux mp3 girişi
tarafından toneofnature Çarş. Kas. 20 2013, 09:56

» Tanışma...
tarafından ysfbzkrt525 Salı Kas. 20 2012, 07:23

» Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?
tarafından yigido5885 Paz Kas. 13 2011, 10:54

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :( uyumlu bulabılırsem cok makbule gececek
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:20

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :(
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:13

» Yeni Foruma Geçiyoruz
tarafından Aynadim Ptsi Nis. 04 2011, 06:17

» Proton'a uyumlu diğer markaların parçaları
tarafından deha83 C.tesi Nis. 02 2011, 01:11

» Kontak Anahtarı
tarafından edarguner Salı Mart 29 2011, 17:24

» OTOGAZ SİSTEMLERİNİ GÜVENLİ BULUYORMUSUNUZ ?
tarafından YILMAZ Salı Mart 29 2011, 09:29

» Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ?
tarafından halkekmek Ptsi Mart 28 2011, 21:05

» Yedek Parça Hakkında
tarafından dursunbicim Cuma Mart 25 2011, 10:57

» İnternette proton parcası satan siteler
tarafından edarguner Perş. Mart 24 2011, 08:34

Hepsiburada
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 11 kişi Paz Mart 13 2011, 09:50 tarihinde online oldu.
Facebook
Hoşgeldiniz
Untitled Document
Hoşgeldin :
Toplam 0 Mesajın Var.
ProtonClub 4857 Gündür Yayında.
Konu Sayısı
246
Üye Sayısı
245
Son Kaydolan Üyemiz https://protonclub.yetkin-forum.com/u245

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

LPG ve Arıza Lambası

+7
namık54
dursunbicim
Protonkolik
çetin
4G92P
Aynadim
fatih1984-12
11 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1LPG ve Arıza Lambası Empty LPG ve Arıza Lambası C.tesi Şub. 05 2011, 06:56

fatih1984-12

mrb arkadaşlar..
gen-2 kullanıcısıyım ve araba sorunlarından pek anlamam..
soğuk havalarda -özellikle sabah ilk çalıştırmam da-araba lpg ye geçince motor lambası yanıyor. sonra geçiyor.
nedeni ve çözümü ne olabilir..
lütfen bilgisi olan bana bilgi versin....

2LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası C.tesi Şub. 05 2011, 08:33

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

sayın fatih1984-12 aramıza hoşgeldin.lpg araçlarda genellikle check engine dediğimiz arıza kontrol ışığı yanmakta.bizimkinde de yanıyor.sebebi ise motor sensörlerinin lpg yakıt karışımını fakir olarak algılaması.onun ötesinde bişey değil.bazı lpg markaları o ışığı yakmama garantisi veriyorlar.yani lpg marka seçimi ışığın sönmesinde etkili.yoksa bir arıza işareti değildir.

http://www.protonclub.org

3LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası C.tesi Şub. 05 2011, 11:49

fatih1984-12

hoşbulduk..
lpg markası brc ama yine de yakıyor lambayı..
teşekkür ederim..

4LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 10 2011, 09:46

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Aynadim'ın da dediği gibi LPG'li araçların çoğunda aynı olay söz konusu...
Sen bilgisayara bağlatıp sildirsen bile yine yanması tekrar edecektir..

5LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 17 2011, 02:15

çetin

yanar abi sildiremessin hele gen2 de ben 10 kere falan ayarlattım servisten çık 5dk sonra aynı

6LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 17 2011, 12:02

fatih1984-12

gaz ayarını arttırdılar benimkinde yinede işe yaramadı.üstelik bu seferde bol keseden gaz yakıyorum.

7LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 17 2011, 21:19

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

lpg den benzine geçince ışık zaten sönüyor.kafaya takmayın bu kadar

8LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Ptsi Şub. 21 2011, 07:28

Protonkolik

Protonkolik

Ulumotorun taktıkları yanıyor mü bir bilginiz var mı

9LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Ptsi Şub. 21 2011, 23:38

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

sayın Protonkolik aramıza hoşgeldin.
ulukar brc kit kullanıyor.ama yanıp yanmadığı hakkında bilgim yok

10LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Salı Şub. 22 2011, 08:47

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

benim aracımda arıza ışığı daha önce lpg ye geçince yanıyordu şimdi direk yanıyor neden acaba.

11LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Salı Şub. 22 2011, 08:53

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

bilgisayara bağlatmakta fayda var

12LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Çarş. Şub. 23 2011, 00:20

namık54

Selamunaleyküm, arkadaşlar bende 99 416 var.Tüp sıralı değil ama randımanından memnunum.Tüpteyken lamba ışığı yanmıyor.Benzinde iken yanıyordu akışmetre arızalı dediler,bir süre sonra bir arkadaş sayesinde akışmetrenin içindeki devreyi ıslak mendille güzelce temizledik şuan çalışıyor.Motor çalıştığında benzindede sönüyor.

13LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Çarş. Şub. 23 2011, 00:44

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

sayın namık54 aramıza hoşgeldiniz.yapılan uygulamayı resimle paylaşabilirseniz faydalı olur sanırım.

14LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Çarş. Şub. 23 2011, 21:02

namık54

Sevgili arkadaşım resmi buaralar yükleyemem ama anlatayım.Kaputu açtığınızda sol tarafta hava filtresine bağlı siyah kutu var.Bu kutu akışmetre havanın debisini ölçüyor.Bunun soldan havafilresini,sağdanda kelepçeli haca emiş hortumunu çıkartıyorsun.Birde takılı elektrik soketi var onuda çıkartıyorsun,böylece kutu boşta kalıyor,onun bir tarafı metal filtreli birtarafıda boş,hava akışı içinden geçıyor,boş taraftan baktığınızda üst tarafta monteli küçük bir devre göreceksiniz ufacık o devre kirlendiğinde okuma yapmıyor ve arıza lambasını yakıyor,bu devreyi ister entegre temizleyici fısfısla isterseniz kolonyalı ıslak mendille zarar vermeyecek yumuşaklıkta parmak ucunuzla sürttürüp temizleyin,sonra montajını yapın soketi takın.son bir işlem olarakta aracın eksi kutup başını çıkartıp 15 dakika bekleyin ve yerine takın.sonra araba kendini çok güzel hissedecektir.ben bu şekılde arabamı düzelttim.6 ay parçası pahalı diye alamadım,sonra Rabbim nasip etti hallettim.Sabahları rolenti düzene girdi,sorunsuz kullanıyorum.selamlar.

15LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Çarş. Şub. 23 2011, 22:44

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

güzel anlatım olmuş.sanki resimli gibi Smile

16LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 24 2011, 07:09

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Sıralı sistemde arıza lambası sönmüyor.

17LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Şub. 24 2011, 07:12

bluewave

bluewave

benim araçta da atiker yarı sıralı dedikleri sistem var ve check engine lambası bir kere yandı aldığımdan beri. o da lpgyi başka bir yerden almıştım denemek için o zaman yanmıştı. ondan sonra da yanmadı.

18LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası C.tesi Şub. 26 2011, 00:54

Protonkolik

Protonkolik

Ben aradım ulumotoru kullandıkları marka prince markasıymş.HOLLANDA malı dendi bana.çok kaliteli diyorlar.

19LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Paz Şub. 27 2011, 04:08

clean220

clean220
Sessiz

namık54 arkadasın söylediğini daha önceden yapmıstım tamamen dogrudur bemim suan ne benzinde nede gazda bu ısık yanmıyor

20LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Salı Mart 01 2011, 07:45

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

keşke fotolarla anlatılsaydı. ama bence iyi oldu. ben check engine ışıgını görmeden rahat edemiyorum bir problem mi var diye düşünüyorum sonra yanınca ışık tamam diyorum. lol! bu arada keşke akışmetrenin tam olarak işlevi nedir ?yani olmasa ne olur?? ne işe yarar ? tamam havanın debisini ölçüyorda sonra ne oluyor. neden kirli olsa bile ( mesela benimkinde) benzinde ışık yanmazken neden gazda yanıyor??

21LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Salı Mart 01 2011, 09:02

4G92P

4G92P
Moderatör
Moderatör

Hava akışmetre sensörü kısaca
motor içerisine yanmak üzere alınan havanın : sıcaklığı vs gibi durumları yanmanın en idialini yakalamak için kontrol ünitesine bildirir motor kontrol üniteside ateşleme ve yakıt sistemine daha bir çok sensörden aldığı bilgiler doğrultusunda kumanda eder...

hava akışmetre arızalı olduğu yani motor kotrol ünitesine yanlış bilgi gönderdiği durumlarda motorun çalışması normalin dışına çıkar...

bu gibi durumlarda geçici olarak hemen hemen normal çalışma modunda çalışsın diye (sigorta olarak düşünün) devrede kesiklik yani sensörden gelen sinyaller gelmediğinde (fiş çıkarılması kopukluk vs)motor kontrol ünitesi tarafından muadil değerler dediğimiz değerlerde motor en uygun koşullarda çalıştırılmaya çalışılır.

22LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Perş. Mart 03 2011, 05:38

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

tamam olay enjektörce gönderilen benzinin miktarının ayarlanması.benim için özetle bu. ancak gene anlamadıgım şey şu; neden tüpte çalışırken problem çıkarıyor. bu arada benim araç sabah çalıştırıp aracı işyerine kadar yokuş aşağı giderken genelde arıza lambasının yanmaması dikkatimi çekti. bazan uzun yolda bir müddet yanmıyor. yanınca tamam diyorum.birde temizlenince ışıgın sönmesi neden olabilir.??

23LPG ve Arıza Lambası Empty check engine Paz Mart 06 2011, 22:50

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

alteratör kayışını değiştirdikten sora check engine yazısı sürekli yazıyodu daha önce lpg ye geçmeden yazmazdı gittim sanayiye bilgisayara bağlatmaya usta yeni program atmış bilgisayara bağlayamadı aracı sonra gel dedi alternetör kayışı ses yaptığı için biraz gerdireyim dedim usta gerdirdi kayışı, çalıştırdım arabayı check engine yazısı söndü hatta o gün lpgde bile yanmadı

24LPG ve Arıza Lambası Empty Geri: LPG ve Arıza Lambası Ptsi Mart 14 2011, 10:26

umera

Moderatör
Moderatör

Bizim araçlarda lpg de arıza ışığının yanması direk yakıtla alakalı değil.
Yarım gun çeşitli ölçüm cihazları ile ayar yaptırdım söndüremediler ışığı.
Rolanti 1000 devirin altına düştüğünde yanar.Gaza basılı olmadan benzine aldığınızda direk söner.Bu aracın yapısı ile alakalı. Sadece bende olmayışı diğer arkadaşlarda(sıralı kit) da olması bunun göstergesidir.
İlk mesajda arkadaşın yazdığı mevzu yakıt ile alakalı olabilir.
Isınmakta olan motor tam ısıya(90 derece) ulaşmadığından araç karışımı zengin ayarlamakta ve lpg enjektörlerınden dolayı ayarı tutturamamaktadır.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]