Proton forum,siteye erişim için DNS ayarını 4.2.2.5 olarak değiştirin
Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... 2508

Join the forum, it's quick and easy

Protonclub'e hoşgeldiniz.Daha kaliteli hizmet için lütfen üye olunuz.
LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... 2508
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Proton kullanıyorsun ve diğer arkadaşlarınla buluşmak,fikir alışverişinde bulunmak mı istiyorsun...Doğru yerdesin..

Anket

Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?

LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_lcap75%LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_rcap 75% [ 15 ]
LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_lcap20%LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_rcap 20% [ 4 ]
LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_lcap5%LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları... Vote_rcap 5% [ 1 ]

Toplam Oylar : 20

Hepsiburada

En son konular

» oto teyp için aux mp3 girişi
tarafından toneofnature Çarş. Kas. 20 2013, 09:56

» Tanışma...
tarafından ysfbzkrt525 Salı Kas. 20 2012, 07:23

» Aracınızda ABS fren Sistemi var mı?
tarafından yigido5885 Paz Kas. 13 2011, 10:54

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :( uyumlu bulabılırsem cok makbule gececek
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:20

» proton coupe sag arka sabit kucuk cam bulamıyorum :(
tarafından Aynadim C.tesi Nis. 16 2011, 02:13

» Yeni Foruma Geçiyoruz
tarafından Aynadim Ptsi Nis. 04 2011, 06:17

» Proton'a uyumlu diğer markaların parçaları
tarafından deha83 C.tesi Nis. 02 2011, 01:11

» Kontak Anahtarı
tarafından edarguner Salı Mart 29 2011, 17:24

» OTOGAZ SİSTEMLERİNİ GÜVENLİ BULUYORMUSUNUZ ?
tarafından YILMAZ Salı Mart 29 2011, 09:29

» Sıralı mı - Normal Sistem LPG mi ?
tarafından halkekmek Ptsi Mart 28 2011, 21:05

» Yedek Parça Hakkında
tarafından dursunbicim Cuma Mart 25 2011, 10:57

» İnternette proton parcası satan siteler
tarafından edarguner Perş. Mart 24 2011, 08:34

Hepsiburada
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 11 kişi Paz Mart 13 2011, 09:50 tarihinde online oldu.
Facebook
Hoşgeldiniz
Untitled Document
Hoşgeldin :
Toplam 0 Mesajın Var.
ProtonClub 4840 Gündür Yayında.
Konu Sayısı
246
Üye Sayısı
245
Son Kaydolan Üyemiz https://protonclub.yetkin-forum.com/u245

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

LPG sistemli araçların ülkemizdeki ve diğer bazı ülkelerdeki farklı uygulamaları...

4 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

Türkiyede ne yazıkki lpg hakkındaki eksik bilgi bazı ön yargılara neden olabilmektedir. Belkide bunun bir nedeni ülkemizde teknik alt yapının tam anlamıyla gelişmemiş olmasından dolayı insanların haklı olarak lpg montajı yapılmış araçlara güvenmemelerinden kaynaklanmaktadır.
Ancak tüm dünyada lpgli araçlar ile ilgili uygulamalardan birkaç örnek vermek gerekirse;

1. Birçok ülkede LPG kullanılan araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) kaldırılmıştır. Maalesef Türkiye'de otogazdan ÖTV alınmaktadır.

2. Fransa'da LPG'li araçlardan OTOPARK ücreti alınmamaktadır.

3. Fransa'da LPG'li araçlardan OTOYOL ücreti alınmamaktadır. Fransa'da 1997 yılında "Clean Air Law" senatoda kabul edilmiştir.

4. Fransa'da havanın kirli olduğu günlerde sadece LPG'li araçların trafiğe çıkmasına izin verilmektedir.

5. Fransa'da LPG'li araçlardan pul vergisi alınmamaktadır.

6. Avrupa'nın her ülkesinde devletler otogaz kullanımını finansal olarak desteklemektedir.

7. Belçika'da karbüratörlü araç montajı yaptıran kişiye 600 Euro, enjeksiyonlu araç montajı yaptıran kişiye 1.500 Euro devlet desteği verilmektedir. LPG'ye “SIFIR VERGİ” uygulanmaktadır.

8. Almanya'da montaj yaptıran firma sahipleri, montaj bedelini vergiden düşebilmektedirler.

9. İtalya'nın doğasını ve yeşilini korumak için devlet otogaz imalat firmalarına destek vermektedir. 1.5 milyon araç LPG'lidir.

10. İtalya'da LPG'li araçlardan trafik vergisi alınmamaktadır.

11. İtalya'da LPG kitinin takılmasından itibaren 3 yıllık bir süre için yol vergisi alınmamaktadır.

12. Hollanda'da otogaz imalatı yapan bir firma devlet tarafından sübvanse edilmiştir. Hollanda'da otobüslerin LPG kullanımı zorunludur. Ayrıca otobüs başına 12.000 Euro teşvik edilmektedir.

13. Almanya'nın bir çok eyaletinde LPG fiyatı 7 yıllığına sabitlenmiştir.

14. İtalya'nın başkenti Roma' da Pazar günleri sadece EURO 4 emisyon değerleri taşıyan araçlar veya OTOGAZ'lı araçlar trafiğe çıkabilir. Otogazlı araç sahipleri 3 sene boyunca Araç Vergisi vermemektedir.

15. İngiltere'de Kraliçe otogaza olan desteğini halkına en iyi ifade etme yolunun kendi makam arabasına otogaz sistemi taktırarak göstermiştir. Vergi %29 düşürülmüştür.

16. Yunanistan'da kamu araçlarının LPG kullanması serbesttir.

17. ABD'de 1940'lardan beri otogaz kullanılmaktadır. "Clean Air Act" yasasının yürürlükte olduğu ABD'de ise sıfır kirlilik politikası
benimsenmiştir.

18. Polonya'da 1.5 milyon araçta LPG kullanılmaktadır.

19. LPG Macaristan'da, Meksika'da, Peru'da çok yaygındır.

20. LPG Uzakdoğu'da özellikle Güney Kore'de çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

21. Japonya yılda 1.800.000 ton ile dünyanın en büyük otogaz kullanıcısıdır. Tokyo'da 270.000 taksinin LPG kullanımı zorunludur.

22. Japonya'da ECO 2000 projesi ile ülkede alternatif yakıt satan 2000 adet istasyon kurulması ön görülmektedir.

23. Viyana'da 30 yıldır 400 otobüs otogazla çalışır. 30 yıl içinde LPG' den kaynaklanan bir tek kaza bile olmamıştır.

24. Avusturalya'da otogaz kullanılan araçlar vergiden muaftır.

25. İran'ın başkenti Tahran'da LPG dönüşümü yapan araçlara hükümet 1 yıl bedava LPG vermektedir.

26. Tayvan'da LPG diğer yakıtlara oranla %60 daha ucuzdur. Hükümet aracını yeni bir LPG'li araçla değiştirenlere 1.900 Dolar,
mevcut aracını LPG'ye çevirene 750 Dolar yardım yapmaktadır.

http://www.protonclub.org

Aynadim

Aynadim
Admin
Admin

Bizim ülkemizde lpg kullananlar ise bundan utanılacak birşeymiş gibi gizlemeye çalışıyorlar nedendir anlamış değilim?
Hala birçok kişi öcü gibi bakıyor malesef...

http://www.protonclub.org

brs16

brs16
Katılımcı
Katılımcı

ben öyle zannetmiyorum ve hatta şu an ve bu pahalılıkta hala lpg taktırmayıp benzinle gidenlere bir acaip bakıyorlar.ben 2000 den 2011 e kadar lada kullandım lpg taktırmadım fazla yakmadığı için çokta gezmiyordum 85000 km de sattım herkes niye lpg taktırmıyorsun sorularından gına gelmişti.

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

öğreneceğiz hep beraber bu lpg nin yararlı oldugunu.

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

ülkemizde de lpg ye yapılan zamlarla benzine geçmeyi teşvik ediliyor.

brs16

brs16
Katılımcı
Katılımcı

lpg yinede iyi mazot benzine yetişti sayılır.

dursunbicim

dursunbicim
Katılımcı
Katılımcı

lpg yede sıra gelir

kadirkayik

kadirkayik
Katılımcı
Katılımcı

lpg işine devlet iş atmadan seçim kozu olarak kullanacağım. LPG YE ZAM YAPMAYANA ,SÖZ VERENE BENDEN BİR OY. Very Happy

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]